Położenie:
PODSTAWOWE INFORMACJE O GMINIE CHOJNICE
Powierzchnia: 458 km2
Ludność: 18009 osób zameldowanych na pobyt stały (stan na 31.12.2014 r.)
Ludność: 18104 osób zameldowanych na pobyt stały (stan na 31.12.2015 r.)
Ludność: 18276 osób zameldowanych na pobyt stały (stan na 31.12.2016 r.)
Ludność: 18436 osób zameldowanych na pobyt stały (stan na 31.12.2017 r.)
Ludność: 18636 osób zameldowanych na pobyt stały (stan na 31.12.2018 r.)
Ludność: 18826 osób zameldowanych na pobyt stały (stan na 31.12.2019 r.)
Ludność: 18982 osób zameldowanych na pobyt stały (stan na 31.12.2020 r.)
Ludność: 19095 osób zameldowanych na pobyt stały (stan na 31.12.2021 r.)
Ilość Sołectw: 34
Ilość miejscowości: 81
Gmina Chojnice leży w Borach Tucholskich w południowo - zachodniej części województwa pomorskiego w powiecie chojnickim. Graniczy z Miastem Chojnice oraz gminą Czersk, gminą Brusy, gminą Konarzyny i Człuchów oraz gminami: Tuchola, Kęsowo i Kamień Krajeński. W ujęciu historycznym jest to część Pomorza Gdańskiego.
Gminę zamieszkuje ponad 17 tys. mieszkańców. Jest to jest jedna z najpiękniejszych, a zarazem największych gmin w Polsce. Sieć osadniczą w gminie tworzy 81 miejscowości, z czego 34 stanowią siedzibą Sołectw. Cechą charakterystyczną układu osadniczego gminy jest brak wykształconego ośrodka gminnego, którego rolę pełni miasto Chojnice ulokowane w samym centrum gminy Chojnice. Miasto Chojnice liczy ponad 40 tys. mieszkańców i jest siedzibą Powiatu.
Centralna część gminy związana z miastem Chojnice i południowa część o charakterze rolniczym są gęściej zaludnione (ok. 85% ludności) od części północnej gminy, gdzie dominują w użytkowaniu lasy, a działalność turystyczna odgrywa istotną rolę w gospodarce.
Południowa część to teren wysoczyzny morenowej. Gleby są tu bardzo urodzajne i już w średniowieczu rozwinęło się rolnictwo, które dominuje tutaj i obecnie. Tu także znajdują się duże wsie, m. in. : Ogorzeliny, Silno, Ostrowite, Lichnowy, Nowa Cerkiew i Sławęcin. Środkową i północną część gminy pokrywają polodowcowe sandry, porośnięte borami sosnowymi. Niewiele tu urodzajnych gleb, natomiast w nieskażonym stanie zachowała się przyroda. Ta część gminy posiada wysoką wartość przyrodniczą i doskonałe warunki do rozwoju różnorodnych form wypoczynku.
Gmina Chojnice z lotu ptaka
Na terenie gminy leży około 40 różnej wielkości jezior. Dobrze czują się tu zarówno turyści przyjeżdżający na wczasy pobytowe, jak i osoby preferujące wypoczynek czynny: kajakarze, żeglarze, wędkarze, grzybiarze oraz miłośnicy wycieczek pieszych, rowerowych i konnych. Do najważniejszych turystycznych wsi należy zaliczyć Charzykowy, Funkę, Bachorze i Swornegacie. Duża lesistość, łańcuchy jezior polodowcowych, liczne rzeki i strumienie (Brda, Zbrzyca, Chocina, Czerwona Struga) to główne walory przyciągające tu turystów spragnionych kontaktu z przyrodą. W Charzykowach nad Jeziorem Charzykowskim (Łukomie) o powierzchni 1360 ha powstał pierwszy w odrodzonej Polsce klub żeglarski (1920 rok).
Herb i Flaga
Ponieważ gmina Chojnice stanowi samodzielny i terytorialnie odrębny obszar w stosunku do gminy miejskiej Chojnice należało opracować dla niej nowy, odrębny herb. Przy jego opracowaniu przyjęto podział pola tarczy na tzw. pole czterodzielne w krzyż. W pierwszym, najbardziej zaszczytnym polu, umieszczono herb miasta Chojnice, pole drugie wypełnia barwa zielona. Kolejne pole wypełnia barwa błękitna. Ostatnie pole jest złote.
W projekcie wykorzystano herb miasta Chojnice, gdyż dorobek historyczny miasta, jego znaczenie dla tej ziemi i ponad siedemsetletnia tradycja tego herbu, zasługują na wykorzystanie i uświetnienie nim herbu gminy Chojnice. Barwa zielona symbolizuje lasy, jest odzwierciedleniem dużego ich obszaru w stosunku do całości powierzchni gminy oraz ich znaczenia. Jest również symbolem przyrody i ekologii - mającej coraz większe znaczenie w życiu gminy. Barwa błękitna, kojarząca się z wodą, obrazuje ważny składnik tego terenu - jeziora i rzeki. Kolor złoty to pola i rolnictwo oraz symbol dostatku i bogactwa.
Jednocześnie te trzy kolory w układzie poziomych pasów o równej szerokości zostały wykorzystane we fladze gminy Chojnice. Kolejność kolorów od góry to - zielony, złoty, błękitny. Od czasów średniowiecznych różne prowincje i miasta korzystały ze swych odrębnych flag. Flaga, będąc symbolem, który nie jest bezpośrednio związany z żadną konkretną osobą a z terytorium, w sposób szczególny jest predysponowana do spajania ogółu mieszkańców wokół wartości lokalnych, do utożsamiania się z nimi i z danym terytorium. W przypadku umieszczenia flagi pionowo należy stosować zasadę zgodną z umieszczeniem flagi państwowej, czyli od lewej: zieleń, złoto, błękit.
/na podstawie opracowania Pana Kazimierza Lemańczyka/
metryczka
Wytworzył: Żaneta Szulc (21 lutego 2005)
Opublikował: Żaneta Szulc (21 lutego 2005, 13:16:38)
Ostatnia zmiana: Regina Marczak (13 stycznia 2022, 09:47:30)
Zmieniono: Aktualizacja danych osób zameldowanych
rejestr zmian tej informacji »
Liczba odsłon: 49580